آغاز اعزام حجاج مرداد ماه شروع می‌‌شود/ حاملین مواد مخدر را عربستان اعدام می‌‌‌کند/ هیچ زائری از آذربایجان شرقی در زندان های عربستان محبوس نیست

[ad_1]

آغاز اعزام حجاج مرداد ماه شروع می‌‌شود/ حاملین مواد مخدر را عربستان اعدام می‌‌‌کند/ هیچ زائری از آذربایجان شرقی در زندان های عربستان محبوس نیست

فرمانده پلیس فرودگاه های استان از ممنوعیت حمل هرگونه داروی کدئین دار خبر داد وگفت: عربستان برای حاملین هرنوع ماده مخدر و یا روانگردان مجازات اعدام و یا حبس ابد را اجرایی می‌‌کند.

به گزارش دیار آذربایجان ، سرهنگ اللهوردی خضرلو در جمع خبرنگاران با اشاره به وقفه یک ساله در اعزام زائران حج به دلیل تنش سیاسی و فاجعه منا بیان داشت: پروازهای حج ۹۶ از طریق هما تبریز در تاریخ های نهم، شانزدهم و نوزدهم مرداد ماه انجام خواهد شد که در قالب ۲۳ کاروان به حج تمتع اعزام خواهند شد.

وی ادامه داد: تعداد کل زائرین سه هزار و ۱۰۰ نفر می‌‌‌باشد که از این تعداد هزار و ۶۲۸ نفر مرد و هزار و ۴۷۲ نفر زن هستند که نسبت به سال ۹۴ کاهش پانصد نفری در تعداد حجاج اعزامی وجود دارد.

فرمانده پلیس فرودگاه‌‌‌های استان با بیان این مسئله که اکثریت حجاج بالای شصت سال هستند و نیازهای دارویی دارند، اظهار داشت: زائرین از به همراه داشتن هرگونه داروهای گیاهی مانند شیرین بیان که به مواد مخدر شباهت دارد و همچنین حمل خشکبار و آجیل اجتناب کنند.

وی افزود: حمل هر داروی کدئین دار مانند متادون و ترامادول ممنوع است اما به همراه داشتن داروهای قلبی و قندی مشکلی ندارد و اگر زائری بیماری خاصی دارد حتما نسخه پزشک را همراه داشته باشد.

خضرلو از مجازات سنگین عربستان برای حاملین مواد مخدر خبر داد و تصریح کرد: کشور عربستان نسبت به حمل مواد مخدر بسیار حساس است و با توجه به اینکه هم اکنون سفارتی هم در عربستان نداریم اگر اتفاقی بیفتد نمیتوانیم کاری انجام دهیم و مجازات حمل هرگونه مواد مخدر و یا روانگردان اعدام و یا حبس ابد خواهد بود.

وی تاکید داشت: تا به حال هیچ کدام از زائرین استان مشکلی در این باره نداشته‌‌‌اند و خوشبختانه از زائرین آذربایجان‌‌‌‌‌شرقی کسی در زندان‌‌‌های عربستان محبوس نیست.

اللهوردی خضرلو با تاکید براین مساله که دخانیات مانند سیگار جز مواد مخدر محسوب نمیشود بیان کرد: اگر هر ماده مخدر و یا روانگردانی از زائری برای بار نخست کشف شود به مدت پنج سال و اگر برای بار دوم باشد به مدت پانزده سال حق خروج از کشور را نخواهد داشت.

وی یادآور شد: سقف ارزی برای خروج از ایران ده هزار یورو و پانصد هزار تومان پول ایران است و همچنین خارج کردن بیش از ۱۵۰ گرم زعفران نیز ممنوع می‌‌باشد.

فرمانده پلیس فرودگاه های استان امنیت پروازهای استان را بسیار مطلوب دانست و ادامه داد: تا به حال هیچ مشکلی از نظر امنیتی در پروازهای استان وجود نداشته است و به همین دلیل نیز مشکلی مانند خروج مواد مخدر نداشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم زیرا در فرودگاه ها نیز دستگاه اسکنر وجود دارد که حتی در صورت بلع مواد آن را تشخیص می‌‌‌دهند.

وی در پایان از شیعه هراسی و ایران هراسی عربستان خبر داد و متذکر شد: برای تخریب چهره شیعه عربستان از هیچ چیزی فروگذار نیست و به همین دلیل نیز بر مراقبت زائرین به ویژه در خصوص مواد مخدر تاکید ویژه‌‌ای وجود دارد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *