اختلال ژنتیکی، مشکل مهم جامعه معلولین / فعالیت بهزیستی در چهار حوزه روانی، اجتماعی، اقتصادی و زیستی

[ad_1]

رئیس اداره بهزیستی مرند در نشست خبری با خبرنگاران گفت : اختلال ژنتیکی مشکل مهم جامعه معلولین می باشد.

به گزارش دیار آذربایجان ، حسین محمد زاده، در نشست خبری که در آستانه آغاز هفته بهزیستی برگزار شد ضمن اشاره به ضرورت وجود خبرنگاران، آنها را به عنوان چشم، گوش و زبان جامعه عنوان کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به تعریفی که از انسان بعنوان موجودی روانی، اجتماعی،  اقتصادی و زیستی داریم،بهزیستی نیز در همه این چهار زمینه فعالیت می کند و با فرد سر و کار دارد به همین دلیل نیاز است جایگاه بهزیستی مجددا تعریف و بعنوان سازمان توانمندی علمی شناخته شود چنانچه هدف ما نیز در طول مدت حضور در این اداره همیشه این بوده است که در این مسیر علمی قدم برداشته و به آسیب های اجتماعی از زاویه علمی و بومی نگاه کنیم.

رئیس اداره بهزیستی مرند در ادامه در مورد خدمات ارائه شده توسط این اداره خاطرنشان کرد: بهزیستی در چهار حوزه مشخص فعالیت می کند که اولین و مهمترین آن، حوزه پیشگیری است که خود شامل آسیب های اجتماعی، معلولیت، اعتیاد و مشاوره می باشد.

محمدزاده با بیان اینکه اداره بهزیستی مرند در حوزه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی تمام توان خود را متمرکز نموده تا آموزش های لازم پیش از ازدواج و خانواده را بدهد، اظهار داشت: ۵۳ درصد از آسیبهای اجتماعی به عوامل فردی، ۸ درصد به اختلالات روانی و حدود سی و نه درصد به عوامل اجتماعی و محیطی بر می گردد. به همین جهت اعتقاد ما بر این است برای این که به نتیجه برسیم باید توانمندی های فردی را بالا ببریم همانطور که با بالا بردن مهارت های گفتگو، ارتباط و تعامل بسیاری از آسیب های اجتماعی قابل رفع است.

وی همچنین در مورد اقدامات انجام شده توسط این اداره گفت: در طول سال گذشته تعداد ۲۲۰۰ نفر در مهارتهای زندگی، ۷۵۰ نفر آموزش های پیش از ازدواج، ۸۲۵ نفر در خصوص زندگی خانواده آموزش داده ایم.

رئیس اداره بهزیستی مرند خاطرنشان کرد: مشکلی که ما طی سال های گذشته در شهرمان داشتیم تشخیص ناشنوایی بچه ها بود که خوشبختانه تست غربالگری از سال قبل در بیمارستان دایر است و در صورت مشکوک بودن تست ها اقدامات لازم انجام می یابد. همچنین در طول سال ۹۵ تعداد ۲۷۰۰ نوزاد تست شنوایی شده اند که ۷ مورد آن مشکوک بوده و به مراکز خدماتی ارجاع شده است.

وی اختلال ژنتیکی را بعنوان مشکل مهم در جامعه معلولین عنوان نمود و گفت: انجام تست اختلال ژنتیکی از سال قبل با ارجاع به مراکز مربوطه در تبریز و به صورت رایگان انجام می گیرد.

محمدزاده یادآور شد: در حوزه اعتیاد نیز دو مرکز اقامتی میان مدت(کمپ)، مرکز گذری و مرکز مشاوره حضوری و تلفنی فعالیت دارند.

رئیس اداره بهزیستی در خصوص امور اجتماعی و اقداماتی که در این حوزه انجام داده اند نیز اظهار داشت: در حوزه اجتماعی برنامه اورژانس اجتماعی داریم که در اطراف پارک جانبازان دایر بوده و شامل واحد سیار، تلفن ۱۲۳ و پایگاه ثابت که کارشان مداخله در بحران بوده و حدودا ۶۲۳ نفر به این مرکز مراجعه نموده بودند. تامین هزینه های ۲۹ دانشجو، ۱۵۹ نفر دانش آموز و ۷۰ مهد کودک روستایی و شهری از دیگر خدماتی است که اداره بهزیستی مرند در زمینه امور اجتماعی ارائه می دهد.

وی در مورد آسیب طلاق نیز به وجود مرکز مشاوره در دادگاه اشاره نمود و خاطرنشان ساخت: خوشبختانه با وجود رتبه پایین طلاق شهرستان مرند در آذربایجانشرقی که هشتمین شهر از این لحاظ است، مرکز مداخله در امور طلاق در محل دادگاه مستقر هست که ۷۴ نفر مراجعه کرده و هفت نفر از آنها سازش کرده بودند.

محمدزاده ادامه داد: اداره بهزیستی مرند همچنین تعداد ۳۸۰۰ نفر معلول تحت پوشش و ۴ واحد توانپزشکی و ۵ مرکز غیر دولتی در حوزه روانپزشکی دارد و هزینه ۶۵ دانشجوی معلول، ۱۳۶ دانش آموز معلول، ۶۳۸ نفر سالمند را تامین و به ۵۵ نفر بیمار روانی مزمن مستمری داده می شود. وی همچنین مناسب سازی محیط کار برای معلولین را از دیگر اقدامات این اداره ذکر کرد که از سال گذشته شروع شده است.

وی ضمن اشاره به شاغل شدن ۲۱۹ زن خود سرپرست و احداث ۱۰ واحد مسکن بصورت مشارکتی توسط بهزیستی مرند، در خصوص تعداد سالمندان مرند نیز اظهار داشت: نرخ سالمندی در مرند شهر دوستدار سالمند ۱۱ درصد می باشد که با توجه به نرخ ۹/۲ آن در آذربایجانشرقی، درصد بالایی است و با توجه به اینکه در صورت اتفاق افتادن نرخ بالای ۸ درصد پدیده سالمندی اتفاق می افتد لذا این درصد بالا در شهر مرند تبعاتی بدنبال خواهد داشت که باید تدابیری در این مورد اندیشیده شود.

رئیس اداره بهزیستی مرند در پایان میانگین معلولیت را در مرند بالاتر از استان عنوان نمود و یکی از علل مهم آن را وقوع ازدواج های فامیلی در سالهای گذشته برشمرد.

گفتنی است با توجه به اعلام روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان مرند، برگزاری کارگاه آموزشی مرند شهر دوستدار سالمند، همایش طلاق، علل و راهکارهای آن در مرند، دیدار ریاست اداره و همکاران با امام جمعه و فرماندار محترم، دیدار عموم مردم از مرکز سنگبران میشو و مرکز نگهداری سالمندان و برگزاری مراسم برای معلولین در قوناخلارپارکی، دیدار فرماندار محترم با تنی چند از خانواده های تحت پوشش به همراه رئیس اداره بهزیستی و بازدید از مراکز ترک اعتیاد، دیدار امام جمعه محترم با تعدادی از خانواده های تحت پوشش، همایش پیاده روی کارکنان بهزیستی و عموم مردم به محل تپه شهداء، سخنرانی ریاست اداره بهزیستی قبل از خطبه های نماز جمعه، ارائه خدمات مشاوره رایگان و ورزش همگانی سالمندان در پارک لاله و جانبازان از جمله برنامه هایی است که قرار است در طول هفته بهزیستی(۲۵ الی ۳۱ تیرماه) در سطح شهرستان برگزار شود.

انتهای خبر /

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *