کاهش ۹۳ درصدی تلفات دامی در سه ماهه ابتدایی سال ۹۶

[ad_1]

کاهش ۹۳ درصدی تلفات دامی در سه ماهه ابتدایی سال ۹۶

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: تلفات ناشی از بیماریهای دامی در سه ماهه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش دیار آذربایجان ، امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: با عنایت به برنامه‌ریزیهای دقیق و علمی صورت پذیرفته توسط کارشناسان خبره این اداره کل و همت همکاران شاغل در ادارات دامپزشکی شهرستانها، به واسطه افزایش پوشش واکسیناسیون دامها بر علیه بیمارهای واگیر دامی، برگزاری کلاسهای متعدد ترویجی برای بهره‌برداران، سمپاشی دام و جایگاه‌های نگهداری جهت مبارزه با انگلهای خارجی دام و سایر اقدامات بهداشتی پیشگیرانه صورت گرفته در سال گذشته و سه ماهه اول سالجاری، شاهد کاهش ۹۳ درصدی میزان تلفات و مرگ میر دامهای استان آذربایجان شرقی بوده‌ایم.

وی با اشاره به کاهش تعداد دامهای تلف شده بر اثر بیماریهای دامی از ۱۳۰۷ رأس در سه ماهه اول سال ۹۵ به ۸۳ رأس در مدت مشابه سالجاری گفت: از این تعداد دام تلف شده ۹ رأس آنها دام سنگین و ۷۴ رأس نیز مربوط به دامهای سبک بوده ‌‎است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: تعداد واحدهای اپیدمیولوژیک (گاوداریها، روستاها و …) درگیر بیماری در سه ماهه اول سالجاری ۱۲۵ واحد بوده که در مقایسه با ۲۶۹ واحد درگیر در مدت مشابه سال ۹۵، با کاهش ۵۳ درصدی روبرو بوده است.

بهداد در خصوص تعداد دامهای مبتلا به بیماریهای دامی در سه ماهه نخست سال ۹۶ نیز گفت: ۵۶۰ رأس دام سبک و سنگین مبتلا به بیماری داشته‌ایم که این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۴۷۱۷ رأس دام مبتلا) ۸۸ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: با توجه به حساسیت موجود در تشخیص برخی بیماریهای مهم و استراتژیک نظیر آبله، تب‌برفکی، هاری و شاربن، این بیماریها پس از تأیید آزمایشگاهی در سامانه GIS دامپزشکی ثبت شده و آمار آن جهت برنامه‌ریزی های آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی اظهار داشت: خوشبختانه بیشترین تعداد واحدهای مبتلا، مربوط به بیماریهای غیر استراتژیک نظیر آنتروتوکسمی، اکتیما، تیلریوز و آگالاکسی است که میزان مرگ و میر آنها بسیار پایین بوده است.

بهداد در پایان از تمامی دامداران زحمتکش  استان خواست تا همکاری کامل را با کارشناسان و اعضای اکیپهای واکسیناسیون دامپزشکی داشته باشند تا بیش از پیش شاهد کاهش بروز بیماریهای دامی و به تبع آن شاهد به حداقل رسیدن تلفات دامی باشیم و قدم موثری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *